kontakt z nami
telefon
google partner

Optymalizacja konwersji

Przeprowadzanie testów optymalizacyjnych na poziomie serwisu internetowego pozwala zwiększyć sprzedaż bez zwiększania kosztów lub utrzymać bieżącą sprzedaż przy obniżonych kosztach. Powyższe korzyści odniesiemy dzięki optymalizacji współczynnika konwersji, pod warunkiem, że odpowiednio zaplanujemy co chcemy przetestować, przygotujemy właściwe materiały do testowania i prawidłowo przeprowadziny sam test.

Do testowania witryny możemy wykorzystać testy A/B lub testy wielowymiarowe. Zanim przejdziemy do omówienia obu rodzajów testów należy wyjaśnić, że na każdy test składają się trzy elementy:

  • wersja kontrolna - jest to podstawowy układ strony, najczęściej ten, który funkcjonuje obecnie;
  • wersja testowa - tym mianem określamy nowe propozycje, które chcemy przetestować i porównać względem wersji testowej (podstawowej);
  • strona konwersji - najczęściej jest to strona z podziękowaniem za dokonanie rejestracji, wysłanie formularza bądź złożenie zamówienia;

Poniżej przedstawiamy charakterystykę obu rodzajów testów, które pozwalają zwiększyć współczynnik konwersji:

Testy A/B

Jest to najprostszy typ testów, ale jednocześnie w zupełności wystarczający, aby uzyskać wiarygodne wyniki, które przełożą się na realne pieniądze. Wersję podstawową strony (A) porównujemy do przynajmniej jednej nowej odmiany (B). Warto dodać, że nowych odmian może być więcej niż jedna, ale każda z nich musi posiadać swój unikalny adres URL. Podczas testu, osobno dla każdej wersji obliczany jest współczynnik konwersji.

Czas testu w dużej mierze zależy od ilości użytkowników biorących udział w teście. Im więcej osób uczestniczy oraz dokonuje konwersji tym szybciej otrzymamy wiarygodne dane. Idealny czas testu nie powinien przekraczać 30 dni.

5 przykładowych pomysłów na testy A/B:

  • wersja długa i krótka strony;
  • odmienna grafika przy identycznej treści;
  • strona bogata i uboga w grafikę;
  • wersja podstawowa i wersja z nowymi, dodatkowymi elementami;
  • wersja z mniejszą i większą ilością pól formularza;

Testy wielowymiarowe

W tym przypadku nie tworzymy nowych odmian na osobnych adresach URL tylko bazujemy na jednej, wybranej stronie testując poszczególne jej elementy. Do testu możemy wybrać np. trzy elementy: nagłówek, opis oraz button. Jeśli dla każdego z nich do wersji podstawowej przygotujemy po dwie nowe odmiany to docelowo wszystkie elementy wystąpią w 3 wersjach.

Programując test wielowymiarowy strony z 3 testowanymi elementami i 3 wersjami dla każdego elementu w sumie otrzymamy 27 unikalnych kombinacji (3 x 3 x 3). Jeśli serwis miesięcznie nie notuje kilkudziesięciu konwersji to taki test może trwać dość długo zanim zostanie wyłoniona optymalna kombinacja.

5 przykładowych pomysłów na testy wielowymiarowe:

  • nagłówki (długość, forma, znaczenie, zabarwienie);
  • buttony (wezwanie, kolor, forma);
  • grafika (kolorystyka, zawartość);
  • formularze (ilość i kolejność pól, podpowiedzi);
  • opinie/rekomendacje (ilość elementów)

Optymalizacja konwersji poprzez testy A/B oraz wielowymiarowe to obok optymalizacji samych kampanii reklamowych najważniejsza droga do szukania oszczędności i podnoszenia przychodów generowanych przez serwisy internetowe. W TopSearch jesteśmy w stanie zapewnić kompleksową obsługę testowania witryny od przygotowania pomysłów i odmian, przez przeprowadzenie testu i analizę zebranych danych, po zaprezentowanie wymiernych korzyści i rekomendację dalszych działań.


zapytanie ofertowe

Treść zapytania:

Imię i nazwisko:

Telefon:

Adres strony www:

E-mail:

Stolica Polski:


TopSearch | Agencja SEM
ul. Wojciechowska 7j/11
20-704 Lublin
Tel. +48 501 711 511